Nardo Bil Orkanger akselerer inn i høsten

Etter sommeren har Nardo Bil Orkanger utvidet med både et nytt bilmerke og fire dedikerte ansatte. Her blir du kjent med XPENG, nye ansikter og hva som venter rundt neste sving!

– Med XPENG i hus har vi bil for alle, hvis du ser bort fra de raskeste sportsbilene da, forteller Oddgeir Estenstad engasjert. 

Som daglig leder er han stolt av å kunne kalle Nardo Bil Orkanger for et komplett bilhus. Fra før av fører de både nye og brukte Volvo og brukte Polestar. Og med XPENG på plass har Nardo Bil Orkanger biler uansett prissegment.  

«XPENG har truffet godt med pris og utstyrsnivå. Det er nok derfor de har hatt en voldsom vekst i Norge. Volum-modellene det går mest av er definitivt L03, G6 og G9«

Oddgeir Estenstad Daglig Leder Nardo Bil Orkanger

En etablert nykommer

Den kinesiske produsenten solgte sin første bil på det norske markedet så sent som i 2020. Tross tøff konkurranse har XPENG rukket å bli landets tredje største bilmerke, med over 12 000 biler ute på norske landeveier. Skal vi tro Oddgeir skyldes det blant annet en offensiv holdning til lansering og produksjon av nye biler:

– Når nye modeller lanseres, er bilene gjerne produsert allerede. Kjøper du en XPENG trenger du med andre ord ikke vente et år for å få bilen din. 

Nytt merke og nye mennesker

XPENG-avdelingen på Orkanger åpnet 8. august i år, og allerede har 50 biler fått nye eiere. Her er et eget XPENG-merkeverksted, og innenfor dørene møter du to dedikerte XPENG-selgere. En av dem er Camilla Almaas, som startet så sent som i sommer. 

– Starten hos Nardo Bil har vært helt fantastisk, med gode kollegaer, hyggelige kunder og masse nytt å sette seg inn i. Også drømte jeg om en XPENG G9 før jeg i det hele tatt søkte på stillingen her.

Camilla Almaas Selger Nardo Bil Orkanger

En SUV med seng

G9-en er selvfølgelig bestilt og blir levert i november. Som seg hør og bør har bilselgeren allerede peilet seg ut hvilket ekstrautstyr som skal med. 

– Med soveromspakke trenger jeg bare å trykke på en knapp på dashbordet: Setene legges automatisk ned, og en overraskende god seng blåses opp bak. Gjennom natten kan du ha på AC, i tillegg til at skallsikring med alarm er på. Dette er perfekt for deg som vil dra på overnattingsturer uten for mye planlegging, lover Camilla. 

Med andre ord kan du sove både godt og trygt i den romslige SUV-en. Ikke nok med det, når matlysten melder seg kobler du bare adapteren til grillen. Eller vaffeljernet. 

– I går hadde jeg med en G9 ut til Hitra. Der brukte jeg ca. 5 % av batteriet på å steke over 20 vaffelplater!

Camilla forteller at de fleste som kommer innom for prøvekjøring blir overrasket over komforten og kvaliteten i XPENG. 

– Kupeen er godt lydisolert, rattet er racinginspirert og hestekreftene sparker skikkelig fra seg. Alle XPENG-modellene ligger godt på veien og er rett og slett morsomme å kjøre. Og på G9 og X9 får du luftfjæring i tillegg. 

Lad over en espresso 

L03 er den rimeligste modellen, med startpris på rett over 300.000. Camilla trekker fram utallige oppbevaringsløsninger og hvor romslig bilen føles. 

– Vi hadde en familiefar innom som lurte på om han fikk plass til tre barneseter baki. Og det fikk han! I tillegg har L03 skiluke gjennom baksetet, 440 km rekkevidde og hengervekt på 1500 kg, forteller Camilla ivrig. 

XPENG L03 er romsligere enn mange tror.
XPENG L03 er romsligere enn mange tror.

Praktiske løsninger til tross, det estetiske står ikke noe tilbake. L03 er nemlig designet av JuanMa Lopez, som har jobbet med både Ferrari og Lamborghini. Bilen har en sportslig silhuett, med rene linjer hele veien fra lyktene i front til spoileren bak.  

Er du ute etter en enda større familiebil, er det G6 du skal se på. Dette er en høy og kompakt SUV med god plass både i kupeen og bagasjerommet. Og i baksetet kan passasjerene glede seg over helt flatt gulv med romslig benplass, god takhøyde og panoramaglasstak. Og ladetiden? Her rekker du knapt å tømme kaffekoppen før batteriet er fulladet. Lading fra 10 til 80 % gjøres unna på 12 minutter!

– Hvis vi mener noe med det, må vi gjøre det ordentlig!

I 2025 ble Nardo Bil Orkanger kåret til årets Volvo-forhandler i Norge, i tillegg til å motta prisen for best kundetilfredshet. Daglig leder Oddgeir er krystallklar på at den samme servicen, kompetansen og tryggheten videreføres med XPENG. 

– Kundetilfredshet har vært fortrinnet vårt – og det skal det fortsette å være. Det er derfor vi satser med fire nye ansatte som kun jobber med XPENG. Hvis vi mener noe med det, må vi gjøre det ordentlig. Allerede i høst lanseres to nye XPENG-modeller, og jeg er sikker på at vi vil lykkes, avslutter Oddgeir.